Horgásznapló

Itt minden halfajta és sok-sok praktika és érdekes dolog a halakról a horgászatról!

Fejes domolykó

domolyko
Leírás
Teste vaskos, hengeres, oldalról csak enyhén lapított. Feje feltűnően nagy, amit néhány népies neve találóan fejez ki (fejes domolykó, fejes hal, nagyfejű hal ... stb.). A homlok széles, a fej felülről lapított. A száj csúcsba nyíló, vagy kissé felső állású, szeglete túlér a szem elülső szélénél húzott merőleges vonalon. Az állkapcsok hossza egyenlő. A farokúszó kevésbé mélyen bemetszett, mint a nem többi tagjáé. Pikkelyei nagyok és vastagok, szélüket feketés-barnás pettyekből álló rajz díszíti. A hát- és a farokalatti úszó szegélye domború. Háta feketés, barnászöld vagy sötétzöld fémes csillogással, oldala vízterületenként változóan ezüstös, vagy aranyosan csillogó, hasa fehéres, de nincs fémes csillogása. Hát- és farokúszója sötétszürke enyhe pirosas árnyalattal, a mell-, a has- és a farokalatti úszók vörösek, szélük felé fokozatosan halványulón sárgába átmenők. A fiatal példányoknál valamennyi úszó szürke. Az írisz sárga vagy ezüstös, fent egy barnás-zöldes, alul pedig egy fekete pont látható rajta.

A domolykó többnyire a folyók felső szakaszán él, a Felső-Tiszán a küsz és a paduc után a harmadik legnagyobb gyakoriságú hal, de előfordul a nagyobb folyók középső szakaszán, valamint hegyvidéki tározókban is. Elkerüli a folyók iszapos medrű, lassan folyó részeit. Előszeretettel tartózkodik az alámosott partoldalak alatt, a vízbe nyúló ágak és gyökerek között, a vízösszefolyásokban, a magasabb parti építmények árnyékában. Fiatalabb korban csoportban járnak, az idősebbek inkább magányosak.

Húsa erősen szálkás és csak megfelelően elkészítve fogyasztható.

Testhossz és tömeg
Hosszú életű halfaj, 12-14 éves korára elérheti a 6-8 kg-os testtömeget is. Magyarországon a 3 kg-os példányok már nagynak számítanak.

Szaporodás
A tejesek 3-4., az ikrások 4-5. életévükben válnak ivaréretté. A tejesek oldalvonala körül és feje alatt apró nászkiütések jelennek meg az ívási időszakot megelőzően. A víz optimális ívási hőmérsékletének elérésétől függően májusban-júniusban ívik, egyes megfigyelések szerint a hidegebb telet és tavaszt követően ez egészen eltolódhat augusztusig. Az ikrások egyedenként 25-100 ezer darab 1,3-1,5 mm átmérőjű ikrát raknak le a folyók sekélyebb mélységű kiöntéseiben. Az embrionális fejlődés a 18-19 oC-os vízben 4-6 napig tart. A kikelő lárvák 7-8 mm hosszúak.

Horgászati szabályozás
Fogása nem esik korlátozás alá.

Táplálkozás
A domolykó falánk, mindenevő faj. Kis mértékben télen is táplálkozik a ragadozóhalakhoz hasonlóan.

A kelést követően a lárvák még 3-4 napig a szikzacskóból táplálkoznak, annak teljes felszívódása után fitoplanktont, majd apró zooplankton szervezeteket fogyasztanak. November táján már elérik a 8-10 cm hosszúságot. A kifejlett példányok rovarlárvákkal, férgekkel, puhatestűekkel, rákokkal és a víz felszínére hulló rovarokkal élnek. Az idősebb példányok nem válnak kizárólagos halragadozókká, mindenevők maradnak az egyre növekvő halfogyasztás ellenére is.

A domolykók hegyi patakokban vadásznak szívesen a vízre hulló rovarokra.

Domolykó horgászat
A domolykó egész évben eredményesen horgászható különféle horgászmódszerekkel. Óvatossága miatt nehéz a horogra csalni.

Hazánkban a domolykó az egyik legnépszerűbb legyes hal. Száraz (Red Tag, poli, őzszőr, Caddis, Goddard sedge, Palmer) és nedves változatok (Butcher, March Brown, Alexandra, Coachman) egyaránt fogósak. Tiszta lassú vizeken pedig a pehelyként vízre érő piciny legyek a jók még nagyobb példányokra is. Az élethű utánzás ez utóbbi vízen fontos de még így is igen nehéz megfogni óvatossága miatt.

Körömvillantóval pergetve is eredményesen horgászható. Nyár végén a kisebb domolykók mélyebbre húzódnak és ilyenkor finom fenekező felszereléssel is foghatók.

Horgászatánál fontos a szezonalitás betartása: érési idejükben kiválóak a különböző gyümölcsfélék, például a cseresznye, egres, szeder. málna, meggy, ribizli, szilva, szőlő, valamint a vadon termő növények bogyói. Egész évben jól fogható azonban a klasszikus csalikkal, csontival, gilisztával, pinkivel, piócával, nadállyal. Tavaszi, nyári, kora őszi időszakban a szárazföldi és vízi rovarok ejtegetése hozhat eredményt (tücsök, szöcske, lótetű, sáska, cserebogár). Nagyobb az esély ha ezekkel a csalikkal olyan helyen kísérletezünk, ahol található a parton növényzet ezekkel a termésekkel. Próbálkozhatunk beáztatott gabonaszemekkel, kukoricával, zöldborsóval is. Télen a félig befagyott vízből a mélyebb vizeken csontival, állati belsőségekkel érhetünk el eredményt vagy nimfával úsztathatunk. Élő kishal is szép fogást hozhat.

Gyorsabb folyású vizeken (Maros, Dráva) úszózáshoz használjunk hosszú (minimum 3,90 méter), erős, szénszálas bottal horgásszunk vagy használjunk 6 méteres bolognai botot. Nagy sodrásnál könnyebben tudjuk a szereléket a vízben vezetni. Szükséges jó minőségű peremfutó orsót is használni 20-30-as méretben. Zsinórnak jobb minőségű monofil zsinór a megfelelő aminek a szakítószilárdsága legyen 1,1 kg körüli. Lényeges, hogy zsinórunk maradjon fent a vízfelszínen horgászat közben. A horog legyen erős és vékony szárú, mérete lehet 16-tól - 20-ig. Etetőanyagnak használjunk csontibáb és a kendermag keveréket, hogy a sneci vagy bodorka ne pusztítsa el azonnal. Az etetést folyamatosan végezzük mert a domolykók falánkak és rengeteg etetőanyagok el tudnak fogyasztani rövid idő alatt.

Rekordok
A legnagyobb hazai példány 6,25 kg-os súlyú volt (Duna Gönyűnél, 1987).

Magyar nevek
domolykó, domorkó, egérfogó, fejérkeszeg, fejeshal, fejesponty, jácz, jász, jászkeszeg, jászponty, jáz, keling, lógga, nagyfejű hal, nagyfejű keszeg, száp, sütő, telea, telen, telény, tomolykó, tömpekeszeg, törő.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 5
Heti: 94
Havi: 495
Össz.: 94 602

Látogatottság növelés
Oldal: Domolykó
Horgásznapló - © 2008 - 2024 - horgasznaplo.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »